BEZPIECZEŃSTWO W CZASIE FERII ZIMOWYCH

Ferie są po to abyś odpoczywał, bawił się, realizował swoje zainteresowania, na które w okresie nauki brakuje Ci czasu.

Gdy zostaniesz w domu sam. Dla własnego bezpieczeństwa zamknij drzwi od wewnątrz. W czasie nieobecności rodziców lub opiekunów nie wpuszczaj nikogo do mieszkania, bez względu na to, za kogo się podaje (np.: policjanta, listonosza czy znajomego rodziców). Nie otwieraj drzwi, żeby sprawdzić, czy osoba pukająca już odeszła.

 


Jeśli będziesz bawić się poza domem – pamiętaj!!!
- KLUCZE do mieszkania chowaj pod ubraniem,
- NIE podawaj nikomu swojego adresu zamieszkania,
- NIE opowiadaj o wyposażeniu domu i zasobach majątkowych rodziny,
- NIE ufaj osobom obcym,
- NIE bierz od nich proponowanych słodyczy,
- NIE korzystaj z ich zaproszenia na spacer lub do domu,
- NIE wsiadaj do samochodu osób nieznajomych,


Gdy będziesz bawił się na świeżym powietrzu -pamiętaj!!!
Nigdy nie zjeżdżaj na sankach w pobliżu dróg (nawet tych rzadko uczęszczanych), ponieważ nie masz pewności, że wyhamujesz nimi na czas. Zwracaj uwagę na to, czy zachowałeś bezpieczną odległość do najbliższej ulicy-drogi.
Aby Twoja zabawa na śniegu, była udana i sprawiała radość, musi być bezpieczna. Pamiętaj również, że w czasie zimowych zabaw ważne jest odpowiednie, ciepłe, nieprzemakalne ubranie.
Zabawa śnieżkami może być również niebezpieczna, dlatego nie łącz miękkiego śniegu z kawałkami lodu lub kamykami. Nie celuj w twarz drugiej osoby, żeby nie zrobić jej krzywdy.
Rzucanie przedmiotami, w tym śnieżkami, w stronę jadących samochodów jest zabronione prawem.
Stawy, jeziora czy rzeki, nawet jeśli pokryte są (z pozoru!) grubą warstwą lodu, nie są bezpiecznym miejscem do zabawy. Lód w każdej chwili może się załamać

Nie graj w „hokeja” na ulicy, zajęty zabawą, możesz nie dostrzec w porę nadjeżdżającego samochodu. Najwłaściwszym miejscem do tego celu są przygotowane bezpieczne lodowiska!
Pamiętaj, że w zimowe dni kierowcy mają ograniczoną widoczność, a samochody potrzebują dłuższej drogi hamowania. Nie przebiegaj przez ulicę. Nie przechodź w miejscach niedozwolonych. Pamiętaj, że noszenie elementów odblaskowych może uratować Ci życie.

Dla Twojego bezpieczeństwa, informuj zawsze rodziców, gdzie i z kim udajesz się na spacer, z kim będziesz się bawił. Pamiętaj, zimą wcześnie robi się ciemno, a temperatura znacznie się obniża. Opady śniegu mogą utrudnić Twój powrót do domu, dlatego nie zapomnij poinformować rodziców, o której godzinie wrócisz i staraj się przestrzegać tego czasu.
 

Ważne telefony alarmowe:

999- pogotowie ratunkowe

998- straż pożarna

997- policja

112- ogólnopolski numer alarmowy z telefonu komórkowego

601 100 100- Centrum Koordynacji Ratownictwa WOPR

601 100 300- Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe

 

 

Więcej informacji na temat bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych
znajdziesz klikając na poniższe obrazki

                                     
 

Poza tym baw się dobrze i odpoczywaj -
życzymy Ci udanych i bezpiecznych ferii.